ORGANIZUJE,SPRZĄTA,Wpis

Jak czyścić sprzęt AGD. Moje sposoby na czystą pralkę, zmywarkę, okap, lodówkę, piekranik i mikrofalówkę.

Dzisiaj podrzucam Wam moje sposoby na czyszczenie sprzętów AGD. Większość sprzętów czyszczę 2 razy do roku przy okazji „Gruntownych porządków”. Na co dzień jednak, staram się również dbać o ich czystość, aby służyły nam jak najdłużej. Każdy musi dostosować częstotliwość czyszczenia do codziennego używania. Jeśli raz na jakiś czas korzystacie z domowego AGD to nie ma potrzeby, aby często taki sprzęt czyścić, jednak jeśli codziennie ich używacie to warto częściej zadbać o ich stan czystości.

Spoko też tego nie lubię robić dlatego jest szybko i konkretnie.

(Na dole drobna aktualizacja)


Pralka

(2 razy w roku)

 1. Czyścimy filtr – należy podłożyć stare ręczniki, aby zaległa woda nie zalała łazienki.
 2. Czyścimy uszczelki, wilgotną ścierką.
 3. Wyciągamy dozownik do proszku do prania i dokładnie go myjemy.
 4. Wlewamy do dozownika szklankę octu lub specjalny środek do czyszczenia pralek. Ustawiamy pustą pralkę (ewentualnie wrzucamy stare ręczniki i ścierki które służyły nad do mycia pralki) na najwyższą temperaturę. Takie gorące pranie wyczyści dokładnie pralkę i rury kanalizacyjne.

Okap

(2 razy w roku)

 1. Wyciągamy kratki i czyścimy je- najlepiej spryskać wodą z octem (proporcje 1:1) lub środkiem na tłuszcz. Odczekać kilkanaście minut i umyć dokładnie gąbką lub szczoteczką. Następnie dokładnie wypłukać w gorącej wodzie.
 2. Wymienić filtr.
 3. Zamontować kratki.
 4. Front umyć, wytrzeć do sucha i spryskać środkiem do czyszczenia stali lub przetrzeć ręcznikiem papierowym nawilżonym oliwą ( taki zabieg nabłyszcza i chroni przed gromadzeniem zabrudzeń)

Lodówka

(Rozmrażanie 2 razy do roku + raz w tygodniu przetarcie wnętrza i drzwi)

 1. Wyciągamy wszystko z lodówki i zamrażarki (najlepiej „wyjeść” wcześniej wszystkie zapasy, jeśli mamy jednak coś w zamrażarce to możemy podrzucić do sąsiadów na kila godzin do przechowania, lub zimą wystawić w szczelnie zamkniętej reklamówce/torbie termicznej na mróz).
 2. Wyłączamy lodówkę z prądu. Wyciągamy wszystkie szuflady i półki.
 3. Wersja ekspresowa (gotujemy wodę w niskim garnku). Wkładamy garnek z gorącą woda do zamrażarki. Zamykamy drzwiczki. Podkładamy ręczniki.
 4. W międzyczasie myjemy szuflady i półki ciepłą wodą z płynem do naczyń. Wycieramy do sucha. Wnętrze lodówki myjemy mokrą ściereczką z płynem do naczyń. Gdy już pozbędziemy się najgorszych zabrudzeń. Spryskujemy domowym płynem do czyszczenia (przepis tutaj) i wycieramy do sucha ręcznikiem papierowym. Ten środek pochłania nieprzyjemne zapachy oraz dezynfekuje.
 5. Pamiętamy, aby co jakiś czas odcisnąć ręczniki z nadmiaru wody. Gdy już zamrażarka się rozmrozi, myjemy ją wilgotną ściereczką i wycieramy do sucha.
 6. Wkładamy półki i  szuflady.
 7. Układamy produkty w lodówce i zamrażarce. Włączamy do prądu.
 8. Wersja normalna. Czekamy aż zamrażarka się sama rozmrozi. Dalej postępujemy tak samo. Ale komu chciałoby się tyle czekać.

Zmywarka

(1 raz na kwartał)

 1. Zmywarka musi być pusta.
 2. Wyciągamy dolny kosz. Wyciągamy sitko w którym zbierają się resztki jedzenia. Odkręcamy filtr. Myjemy wszystko dokładnie w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń.
 3. Myjemy uszczelki i drzwiczki (zwróćcie uwagę na dół/spód drzwiczek od wewnątrz).
 4. Wkładamy filtr i dolny kosz.
 5. Wersja ekologiczna- w miejsce tabletki wsypujemy sodę oczyszczoną (do pełna), wlewamy szklankę octu do środka i włączamy pustą zmywarkę na progmar z najwyższą temperaturą.
 6. Wersja standardowa- stosujemy specjalny środek do czyszczenia zmywarek.

Piekarnik

(2 razy w roku)

1.Wybieramy sposób w miarę jak bardzo mamy brudny piekarnik. Najlepiej najpierw 1 sposób a potem 2 lub 3 .

 • 1 sposób- wlewamy do brytfanny płyn do mycia naczyń i „gotujemy” wodę z włączonym termoobiegiem. Gdy zabrudzenia odmiękną wycieramy ściereczką
 • 2 sposób- mieszamy sodę oczyszczoną z solą i odrobiną wody i czyścimy zabrudzenia szczoteczką. Następnie spłukujemy. Najlepiej wlać ciepłą wodę do spryskiwacza i porządnie spryskać. Następnie wytrzeć wszystko ręcznikiem papierowym
 • 3- zgniatamy spory kawałek folii aluminiowej w kulkę, nalewamy na nią uniwersalne mleczko do czyszczenia. Czyścimy zabrudzenia i następnie spłukujemy jak w 2 sposobie.

Mikrofalówka

(co 2 miesiące)

 1. Wlewamy do miseczki wodę. Dodajemy odrobinę płynu do naczyń lub wyciskamy połówkę cytryny (skórkę też wrzucamy do miseczki) i na najwyższej mocy „podgrzewamy” taką miseczkę kilka minut.
 2. Wyciągamy miseczkę (uwaga aby się nie poparzyć).
 3. Przecieramy środek wilgotną ściereczką lub ręcznikiem papierowym.
 4. Na sam koniec spryskujemy domowym płynem do czyszczenia (przepis tutaj) i wycieramy do sucha ręcznikiem papierowym. Ten środek pochłania nieprzyjemne zapachy oraz dezynfekuje.

Mam nadzieję, że przydadzą się Wam moje sposoby i wykorzystacie je na co dzień i w trakcie „Gruntownych porządków”.

Aktualizacja.

Pisałam ten post w gorączką, zawalonym nosem i potwornym bólem gardła(grypo precz). Takiego suchelca to już dawno nie wyprodukowałam. A tu przecież ma być sympatycznie i ja mam Was sukcesywnie zachęcać  do domowej organizacji, a nie zniechęcać. No w końcu „co ona kombinuje” a nie „jak ona się męczy”.

Niech więc te sytuacje z życia wzięte, zachęcą Was do czyszczenia sprzętów AGD

Sytuacje prawdziwe („oparte na faktach autentycznych”)

Sytuacja „PRALKA”

– Dzień dobry Gazdulska z tej strony chciałam zgłosić awarię pralki… Tak na gwarancji. Nie pierze, nie wiruje. No nic nie da się zrobić. Serwisant za tydzień dopiero będzie?! No Pani chyba sobie jaja ze mnie robi. Proszę Pani ja mam dwójkę małych dzieci! Aha Pani też? To jutro o której?

Przyjeżdża serwisant

– Pani G, czy czyściła pani ostatnio filtr?

– No jak nie jak tak?

– No coś mi się nie wydaje- pokazał mi zafajdany filtr, który chował za plecami. Taki zgrywus z niego.

#twarzkolorburaka #cojaczyściłamjakniefiltr

Sytuacja „OKAP”

Kiedyś nie miałam okapu. Autentycznie. Potem gdy zamontowaliśmy nową kuchnie…

– Kochanie wydaje mi się, że ten okap jest jakoś źle zamontowany, nic a nic nie ciągnie. Jesteś pewien, że dobrze go zamontowałeś?

– No pewnie, że tak? A kiedy go ostatnio myłaś?

– To okap się myje? –

#serio #okapsiemyje #nieudawajgłupiej

Sytuacja „ZMYWARKA”

Rozmawiam z koleżanką przez telefon

– Ola zmywarka nam się zepsuła. No już od tygodnia myje gary ręcznie. No masakra jakaś. Jutro ma przyjechać serwisant, ale wydaje mi się, że to jakaś ostra awaria.

Na drugi dzień.

– No i jak tam naprawili Ci zmywarkę?

– Nie naprawili.

– Ale jak to? Przecież jest na gwarancji?

– Nie naprawili, bo nie była zespsuta.

– No to co? Co mówił serwisant?

– Powiedział, że zmywarkę to się od czasu do czasu myje, a w tym sitku to już więcej resztek się nie zmieści. ZAPCHAŁAM ZMYWARKĘ. Wyobrażasz to sobie?

#buraklevermaster #zmywarkesiemyje #pekłamseśmiechu

Teraz potencjalna sytuacja

Wpada teściowa  z wizytą(cją). Szuka mleka do kawki w lodówce, a potem odgrzewa dzieciakom zupkę w mikrofali. Cmoka, i już jej się coś ciśnie na zęby, ale, ale…

Nie ma się do czego przyczepić, bo tam…BŁYSK!

No dobra. Ja się już 2 razy wstydu najadłam, koleżanka aż raz ale za to jakiego.

Nie popełniajcie naszych błędów i raz na jakiś czas wyczyśćcie sprzęty AGD.

OlaKombinuje

OlaKombinuje

Nieperfekcyjna matka dwóch chłopaków, notoryczna słomiana wdowa, zdeterminowana pani domu, niepoprawna marzycielka. Kombinująca jak nakarmić rodzinę i przyjaciół, utrzymać zadbany, czysty i rodzinny dom oraz jak spełniać marzenia te małe i te całkiem duże.

Możesz również polubić…