Boże Narodzenie,GOTUJE,Wpis

Pierogi Babci Marysi

Każdy teraz będzie zapewne  teraz protestował i się wykłócał , że to jego babcia robi najlepsze pierogi na świecie. Ja jednak będę obstawać przy swoim, że nie ma lepszych pierogów niż mojej babci Marysi. Już od kilku lat lepię z babcią pierogi i wychodzą mi coraz lepsze. Mam nadzieję, że kiedyś dojdę do takie wprawy, że moje wnuki stwierdzą, że to właśnie babcia Ola robi najlepsze pierogi na świecie. Podzielę się z Wami oczywiście recepturą.

Ciasto na pierogi parzone

Składniki na ciasto:

  • 1 kg mąki
  • 1 łyżeczka soli
  • 1/2 szkl. oleju
  • 1 całe jajko
  • 2 żółtka
  • 1 litr gorącej wody (prawie wrzątek) ( może być tej wody mniej lub więcej, zależy od mąki)

Farsze:

Sposób przygotowania:

  1. Mąkę i sól przesiać do miski. Dodać olej. Wymieszać. Dodać jaja i wymieszać.
  2. Dolewać stopniowo wodę i mieszać drewnianą łyżką.
  3. Gdy ciasto przestanie parzyć w ręce, zagnieść je do momentu aż stanie się elastycznie . Rzucać ciastem o stół kilka razy. Zrobi się bardziej elastyczne. Przykryć ciasto miską, aby nie obsychało. Poczekać aż przestygnie. Wałkować cienko i lepić pierogi 🙂
  4. Gotowe pierogi wrzucać na wrzątek i po wypłynięciu gotować jakieś 5 minut.

W moim domu przed  świętami trwa akcja „Pieróg”. Wszyscy uwielbiają babcine pierogi i każdy woli zagadać do babci „Babcia zrobisz pierożki w tym roku, bo robisz takie pyszne?” niż sam je lepić. Babcia z ochotą się godzi, a mnie mianuje głównym pomagaczem. Dlatego, aby w Wigilię nie lepić na hura 300 pierogów (kiedyś tak zrobiłyśmy i był to głupi pomysł)  robimy je na początku grudnia. Staram się mieć wtedy pustą zamrażarkę aby swobodnie zamrozić dużą partię pierogów. Szufladę z zamrażarki wykładam papierem do pieczenia. Układam surowe pierogi w odstępach i wkładam do zamrażarki. Gdy stwardnieją porcjuje je, opisuje ile sztuk jest w danej paczce i przekładam w woreczki. Potem dzielimy się pierogami z resztą rodzinki.

Polecam 🙂

OlaKombinuje

OlaKombinuje

Nieperfekcyjna matka dwóch chłopaków, notoryczna słomiana wdowa, zdeterminowana pani domu, niepoprawna marzycielka. Kombinująca jak nakarmić rodzinę i przyjaciół, utrzymać zadbany, czysty i rodzinny dom oraz jak spełniać marzenia te małe i te całkiem duże.

Możesz również polubić…